Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny na tarasie? Praktyczne porady krok po kroku
Jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny na tarasie? Praktyczne porady krok po kroku

Wysokie temperatury i mocne słońce potrafią dać się we znaki, szczególnie jeśli Twój balkon lub taras usytuowany jest od południowej strony. W takich przypadkach warto skorzystać z dodatkowej osłony przed promieniami w postaci żagla przeciwsłonecznego. Zapewni on ochłodę i zwiększy komfort korzystania z przydomowej przestrzeni. Montaż tego akcesorium nie powinien przysporzyć Ci większych trudności. Jeśli jednak nie wiesz, jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny, to mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek.

Co warto wiedzieć o żaglu przeciwsłonecznym?

Główną funkcją tego akcesorium jest ochrona przed promieniami słonecznymi i opadami atmosferycznymi. Żagiel przeciwsłoneczny w przeciwieństwie do innych rodzajów osłon charakteryzuje się:

- możliwością przenoszenia,

- lekkością,

- prostym i szybkim sposobem montażu,

- łatwością czyszczenia – produkt ten możesz bez obaw prać w pralce zgodnie z zaleceniami producenta,

- atrakcyjną ceną,

- różnorodnością dostępnych kształtów i kolorów,

- wieloma możliwościami aranżacyjnymi.

Dodatkowo żagiel przeciwsłoneczny, dzięki jego uniwersalności, można wykorzystać na wiele sposobów. Co więcej, element ten może stać się ciekawą dekoracją Twojego tarasu.

Na jaki rodzaj żagla przeciwsłonecznego na taras się zdecydować?

Osłona ta jest dostępna nie tylko w wielu różnych kolorach, ale także kształtach i rozmiarach. Jeśli pragniesz, aby Twój taras w całości został osłonięty przed promieniami słonecznymi, powinieneś zdecydować się na żagiel w kształcie prostokąta. Jego wymiary pozwalają na osłonięcie większych obszarów niż w przypadku np. kwadratowego modelu. Ponadto poszukując idealnego żagla przeciwsłonecznego do swojego ogrodu, powinieneś wziąć pod uwagę materiał, z jakiego został wykonany. Dobrą decyzją jest wybór tkaniny o właściwościach wodoodpornych. Nie tylko zapewni ona dodatkową ochronę przed deszczem, ale produkt z niej wykonany jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości.

Ponadto zwróć także uwagę na jakość i precyzję wykonania całego żagla. Wysokiej jakości osłona posłuży Ci przez wiele sezonów i zawsze będzie prezentować się doskonale, a dodatkowo zapewni Ci ochronę nie tylko przed palącym słońcem, ale także przed szkodliwym promieniowaniem UV. W ofercie naszego sklepu znajdziesz produkty, które posiadają wszystkie wymienione zalety.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim rozpoczniesz montowanie żagla na tarasie?

Żagiel przeciwsłoneczny jest montowany do ściany budynku lub wolnostojących masztów. Słupy podporowe powinny zostać ustawione pod dziesięciostopniowym kątem względem podłoża. Ponadto około jedna trzecia ich długości musi znajdować się pod ziemią, by zapewnić odpowiednie podparcie i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Warto pamiętać, że prawidłowo zamontowany żagiel przeciwsłoneczny musi być maksymalnie napięty, jedynie wtedy będzie spełniał on swoją funkcję.

Zanim rozpoczniesz mocowanie osłony na tarasie, ustal, na jakiej wysokości powinna się ona znaleźć oraz porozmawiaj z sąsiadami, czy nie będzie im przeszkadzać. Jeśli masz taką możliwość, to zamontuj żagiel przeciwsłoneczny tak, by opadał w stronę zachodu, dzięki temu osłoni Twój taras od mocnego słońca o każdej porze dnia. Na koniec warto wspomnieć, że rozkładanie osłony najlepiej rozpocząć podczas bezwietrznej pogody, gdyż jest to o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Jak zamontować żagiel przeciwsłoneczny na tarasie?

Montaż żagla przeciwsłonecznego to zajęcie, z którym z pewnością sobie poradzisz. Wystarczy, że będziesz postępował zgodnie z naszymi wskazówkami.

Krok 1

Na początek określ dokładnie miejsca mocowania wszystkich brzegów żagla. Odmierz na ścianie i zaznacz konkretne punkty, w których umieścisz kotwy mocujące. Narożniki przy ścianie budynku powinny znajdować się pod kątem około 25 stopni w stosunku do pozostałych, aby umożliwić odpływ wody deszczowej.

Krok 2

Za pomocą wiertarki nawierć otwory pod mocowanie kotw. Następnie wykorzystując zestaw instalacyjny, umieść odpowiednie elementy w otworach i przymocuj kotwy do fasady budynku.

Krok 3

Jeśli wykorzystujesz słupy masztowe, to pora na ich zamontowanie. Maszty możesz zakopać w ziemi, jednak należy pamiętać, że jedna trzecia ich długości powinna znajdować się pod powierzchnią. Innym rozwiązaniem jest przymocowanie ich do żelbetu lub betonowego cokołu. Na początek ustal punkty mocowania i wywierć w betonie odpowiednie otwory.

Krok 4

Oczyść otwory i wypełnij je kotwą chemiczną. Następnie włóż pręty gwintowane i pozostaw na 30 minut.

Krok 5

Przykręć podstawę słupa do betonu lub żelbetu, a następnie przystąp do montażu słupa.

Krok 6

Ostatnim krokiem jest montaż żagla przeciwsłonecznego na wcześniej przygotowanych zaczepach. Pamiętaj, że osłona powinna być równo naciągnięta we wszystkich czterech kierunkach.

Jak przechowywać i czyścić żagiel przeciwsłoneczny?

Przeciwsłoneczne osłony wykonane z tkaniny wodoodpornej możesz użytkować cały rok. Jednak jeśli zależy Ci, by Twój egzemplarz przetrwał w idealnym stanie wiele sezonów, to dobrą praktyką jest złożenie go na okres zimowy. Zabieg ten trwa zaledwie kilka minut. Wystarczy, że suchy żagiel odepniesz od wszystkich kotew i złożysz do małych rozmiarów.

Powinieneś pamiętać, że żagiel przeciwsłoneczny, podobnie jak inne meble i akcesoria tarasowe, co jakiś czas będzie wymagał czyszczenia. Produkt ten najlepiej myć za pomocą delikatnych detergentów, a następnie spłukać obficie wodą. Większość żagli można prać w pralce w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl