Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Jak zabezpieczyć walizkę do samolotu?
Jak zabezpieczyć walizkę do samolotu?

Podróżowanie samolotem może okazać się bardziej stresujące, niż się wydaje, zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie bagażu. Niestety niejednokrotnie można spotkać się z sytuacją, gdzie podczas transportu bagaż został uszkodzony lub zagubiony. Jeśli chcesz uniknąć podobnych historii, sprawdź skuteczne sposoby, na to, jak  zabezpieczyć swoją walizkę i tym samym zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów podczas podróży. Jak zabezpieczyć walizkę do samolotu?

Solidna walizka - najlepsze zabezpieczenie bagażu

Wybór solidnej walizki, która w odpowiedni sposób zabezpieczy Twoje rzeczy osobiste to pierwsza ważna zasada, którą warto wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu. Walizka musi spełniać odpowiednie standardy, powinna być wykonana z trwałych materiałów, poza tym musi być praktyczna podczas podróży. Wytrzymałość walizki będzie zależeć przede wszystkim od materiału jej wykonania. Najlepiej sprawdzą się modele twardych tworzyw takich jak polipropylen, poliwęglan, czy też ABS. Decydując się na zakup tego typu walizkę, można mieć pewność, że ewentualne uderzenia będą dobrze zamortyzowane, co więcej walizka będzie trudna do przecięcia. 

Walizka z polipropylenu

Polipropylen jest tworzywem sztucznym o dużej wytrzymałości, dlatego walizki wykonane z tego materiału są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia. Ze względu na to, że są tańsze od walizek z poliwęglanu, są zdecydowanie częściej wybierane przez podróżujących. W tym wypadku cena jest adekwatna do jakości produktu. To dobry wybór, jeśli poszukujesz solidnej walizki, ale nie chcesz za nią przepłacać lub masz ograniczony budżet.

Walizki z poliwęglanu

Poliwęglan tj. policarbon to materiał charakteryzujący się dużą elastycznością i niską wagą. Walizki wykonane z takiego materiału będą więc wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać podczas przeładunku. Co ciekawe, nawet gdy walizka zostanie wgnieciona, szybko wróci do swojego pierwotnego kształtu. Jest również odporna na nacisk punktowy, dlatego sprawdzi się świetnie. Walizka z poliwęglanu to bez wątpienia inwestycja na lata. 

Walizki z ABS

ABS, czyli kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy to lekkie, ale trwałe tworzywo sztuczne bardzo często wykorzystywane do produkcji walizek. To jedne z popularniejszych modeli walizek podróżnych ze względu na przystępną cenę i trwałość. ABS jest materiałem odpornym na wilgoć, co oznacza, że będą w stanie chronić Twoje rzeczy przed deszczem i wilgocią w trakcie podróży. Walizka z ABS jest elastyczna, choć w przypadku większego nacisku może pękać, dlatego nie jest polecana osobom, które często podróżują. 

Wybór walizki nie może być przypadkowy i nie warto podczas takich zakupów przesadnie oszczędzać. Jeśli kupisz tanią walizkę, z pewnością długo Ci nie posłuży, co więcej Twoje rzeczy nie będą odpowiednio zabezpieczone w trakcie podróży. Nawet w przypadku mocno ograniczonego budżetu, zdecyduj się na walizkę wykonaną z trwałego materiału, szczególnie jak dużo podróżujesz. 

Wybierz walizkę z systemem ochronnym

Drugą bardzo istotną kwestią podczas planowania podróży jest wyposażenie walizki, najlepiej wybrać taką, która posiada dodatkowe zabezpieczenia w postaci zamka z szyfrem. To sprawi, że niepowołane osoby nie będą mieć dostępu do wnętrza walizki. Dostępne są walizki z tradycyjną blokadą na kluczyk, lub kod. Warto zastanowić się także nad zakupem modelu z nowoczesną blokadą TSA, który jest uniwersalnym systemem ochronnym, umożliwiającym jednocześnie inspekcję bagażu przez służby bezpieczeństwa. Upoważnieni strażnicy zazwyczaj są wyposażeni w specjalny klucz, który pozwala im na zajrzenie do wnętrza walizki bez konieczności otwierania jej na siłę. Dzięki temu inspekcja przebiega sprawniej. Walizki z blokadą TSA posiadają charakterystyczne romby łączące się w jeden kształt. W tego typu walizkach możesz przewozić wartościowe rzeczy typu sprzęt fotograficzny, czy komputer. Decydując się na zakup walizki z systemem ochronnym, możesz zachować spokój i nie martwić się o to, że Twoje rzeczy osobiste zostaną skradzione lub uszkodzone.

Spersonalizuj swoją walizkę 

Aby uniknąć stresu podczas odbioru bagażu, spersonalizuj swoją walizkę. Umieść znacznik z danymi kontaktowymi na zewnątrz walizki lub zamontuj unikalną etykietę, która umożliwi Ci szybką identyfikację bagażu na lotnisku. Nawet jeśli Twoja walizka zniknie z pola widzenia, będziesz mógł/a liczyć na to, że znalazca Ci ją zwróci. Pamiętaj, że etykieta musi być czytelna i wodoodporna, w przeciwnym razie dane mogą się zatrzeć i adresatka stanie się bezużyteczna. Wystarczy przywieszka z danymi osobowymi, możesz też zdecydować się na zakup personalizowanego pokrowca na walizkę, na przykład takiego ze swoim zdjęciem. Dzięki temu walizka będzie jedyna w swoim rodzaju. Pokrowce mogą chronić walizkę przed zarysowaniami, otarciami, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, czy uszkodzeniami mechanicznymi, co więcej na pewno nie pomylisz jej z żadnym innym bagażem. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także przywiązanie kolorowej apaszki, naklejanie kolorowych naklejek, przywiązanie charakterystycznego breloczka lub sznurka. Ważne jest to, aby móc bez problemu rozpoznać swoją walizkę wśród innych bagaży.Dobrą metodą może okazać się popularne streczowanie walizki na lotnisku. W ten prosty sposób znacząco zwiększysz poziom bezpieczeństwa swojego bagażu, jednocześnie nie ponosząc wysokich kosztów. Zafoliowana walizka będzie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także zarysowania. Co więcej, nikt nie otworzy jej bez Twojej wiedzy. W tym wypadku możesz udaremnić również próbę jej kradzieży. Zafoliowany bagaż może skutecznie zniechęcić potencjalnego złodzieja. 

Trzeba pamiętać, aby odpowiednio spersonalizować zarówno bagaż rejestrowany, jak i podręczny. Plakietka z takimi danymi jak imię, nazwisko, numer telefonu, adres, numer lotu powinna być przymocowana solidnie. Dzięki temu w przypadku jego zgubienia obsługa lotniska będzie w stanie szybciej nas odnaleźć.

Zrób zdjęcie walizki przed lotem

Dobrym sposobem na zabezpieczenie walizki podczas podróży może okazać się także posiadanie jej zdjęcia. W przypadku, gdy Twój bagaż zostanie zgubiony, na przykład przed odlotem, możesz pokazać zdjęcie obsłudze lotniska, która może szybko zareagować i znaleźć bagaż. Robienie zdjęcia walizce sprawdzi się także w przypadku, gdy Twój bagaż nie ma żadnych znaków szczególnych i łatwo zapomnieć, jak wygląda. Niestety na lotniskach bardzo często zdarza się tak, że ktoś myli walizki, a więc może uznać ją za swoją i po prostu ją zabrać.

Odpowiednie pakowanie 

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie pakowanie walizki. W bagażu rejestrowanym można przechowywać bardziej wartościowe rzeczy, jednak należy odpowiednio je zabezpieczyć. Dobrym pomysłem może być także spakowanie ich do bagażu podręcznego, aby mieć je pod ręką, wówczas jest większa szansa na to, że nie ulegną zniszczeniu podczas transportu. Jeśli chodzi o pakowanie odzieży, najlepiej ją zrolować, w ten sposób możesz mieć pewność, że ubrania szybko rozprostują się na wieszakach. Gdy decydujesz się zabrać ze sobą także dodatki, takie jak biżuteria, umieść ją w butach lub specjalnych pudełkach do przechowywania. Kosmetyki spakuj na samym końcu, gdyż po całym dniu podróży z pewnością będą pierwszą rzeczą, której będziesz potrzebować. Drugi powód jest taki, że można je rozdystrybuować w pustych przestrzeniach między ubraniami, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo miejsca. Rzeczy pakuj od najmniejszych do największych, dzięki temu będziesz w stanie optymalnie wykorzystać przestrzeń w walizce.

Wykup polisę ubezpieczeniową

Dobrym pomysłem będzie także wykupienie polisy turystycznej wraz z ubezpieczeniem walizki. Mimo że odpowiednie zabezpieczenie walizki zminimalizuje ryzyko jej zgubienia, kradzieży lub uszkodzenia, nie można wykluczyć takiego scenariusza. To, dlatego zakup dodatkowego ubezpieczenia bagażu jest dobrym rozwiązaniem. Gdy dojdzie do kradzieży lub zniszczenia walizki, będzie przysługiwać Ci odszkodowanie pieniężne. Co ciekawe, niektóre firmy ubezpieczeniowe pomagają w odnalezieniu zaginionej walizki, co stanowi dodatkowe wsparcie.

Co robić, gdy bagaż się zgubi?

Niestety nawet w przypadku odpowiedniego oznaczenia bagażu, czasami bywa tak, że walizka zniknie nam z oczu. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę, bo bagaż prędzej czy później powinien do nas wrócić. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest udanie się do biura bagażu zaginionego (Lost & Found). Tam zostaniemy poproszeni o wypełnienie specjalnego protokołu PIR (raportu niezgodności mienia) i okazanie dowodu tożsamości wraz z kartą pokładową i kwitem bagażowym. Następnie będziemy musieli szczegółowo opisać swój bagaż (w tym wypadku przyda się zdjęcie walizki) i podanie adresu, na który ma zostać odesłana walizka, gdy zostanie znaleziona.

Podróżowanie będzie dużo przyjemniejsze, gdy odpowiednio się do niego przygotujesz i zadbasz o swój bagaż. Wybierając solidną walizkę z systemem ochronnym, personalizując ją oraz wykorzystując dodatkowe zabezpieczenia, możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów podczas wyjazdu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl